Tenor na roztrhání

Divadelní hra Tenor na rotrhání čili Lo Stupendo (1989), kterou do češtiny přeložili Tatjana a Ivo T. Havlů je bláznivým příběhem talentovaného, ale nesmělého a opomíjeného úředníčka, který čeká na svou životní příležitost.

Děj je zasazen do prostředí amerického Clevelandu 30. let minulého století mezi aktéry místí operní společnosti, která v napětí očekává příjezd a vystoupení slavné operní hvězdy „Lo stupenda“ v roli Othella. Ten sice na poslední chvíli přijede, ale po požití prášků a alkoholu se ve svém pokoji zhroutí a je okolím považován za mrtvého. Zoufalý ředitel opery ve snaze situaci zachránit donutí obléci se do kostýmu Othella svého ušlápnutého tajemníka Maxe, který tak může konečně naplnit své pěvecké ambice a zároveň oslnit dívku svého srdce.

A zatímco Max na jevišti zažívá velký úspěch, v pokoji se probouzí sám slavný tenor a nic netušíc se převléká do kostýmu, aby rovněž vystoupil na jeviště. Od tohoto okamžiku se rozvíjejí neuvěřitelné situace plné komických zápletek a záměn i dojemných okamžiků, které jsou pro tento druh komedií tak typické.

O autorovi>>


Premiéra a odehraná představení

Premiérou této hry, která se konala dne 10. ledna 2009 v 19.00 hod. v sále hostince U Jandů v Nadějkově, jsme oslavili 10. výročí založení divadelního a osvětového spolku Fikar.

I tento rok jsme se s touto hrou zúčastnili přehlídky venkovských ochotnických souboru v Trhových Svinech, kde byl již tradičně Jarda Souček odměněn cenou za herecký výkon v roli cholerického ředitele Clevelandské opery.


Osoby a obsazení:

Max, asistent Mr. Saunderse Kuba Veselý
Tito Merelli, slavný tenorista „Lo Stupendo“   Pavel Dvořák
Maggie, Saundersova dcera Marita Veselá/Jitka Pincová ml.
Saunders, ředitel Clevelandské opery Jarda Souček
Maria Merelli, jeho manželka Mirka Králová
Diana, sopranistka Monika Pincová/Mirka Dvořáková
Julie, předsedkyně Spolku přátel opery Marie Kvasničková/B. Dvořáková
Hotelový poslíček Jiří Jiroutek/ K. P. Mikolajek
Policisté Honza Peterka
  Tomáš Kabíček
  Pavel Vach

Dramaturgie: Mirka Dvořáková

Scéna: Jiří Jiroutek

Stavba: Pavel Dvořák st.

Světla a zvuk: Jirka Benda

 

Režie: Jiří Jiroutek

 
TOPlist