Do hrobky tanečním krokem

Napínavý děj se odehrává jednoho podzimního večera v rozpadající se knihovně gotického sídla nedaleko Londýna, kam se na pozvání rodinného právníka a jeho sekretářky sjíždí členové rodiny profesionálních zabijáků Tombů, aby zde projednali dědické záležitosti.

Každý si však svůj podíl na majetku představuje zcela jinak, a to zpočátku ani netuší, že zájem o dědictví mají nejen pozůstalí příbuzní… V domě se odehrává řada záhadných věcí a každý podezírá každého, zvláště poté, co jednotliví přítomní začnou za podezřelých okolností umírat.

Kdo vraždí a proč?... Na to odpoví tato detektivní komedie, která vedle napětí nepostrádá ani spoustu humoru a překvapení.

O autorovi>>


Premiéra a odehraná představení

Slavnostní premiéra se konala 16. listopadu 2004 v Nadějkově v sále hostince U Jandů, kde se sešlo asi 300 diváků.

O tom, že se představení snad vydařilo, vypovídaly nejen příznivé ohlasy z řad diváctva, ale i příznivá kritika milevského týdeníku.

„Výkony herců byly skutečně vynikající. Zazářil Pavel Dvořák v roli Verona Prewitta i všechny slečny Tombovy – Boženka Dvořáková jako Octavie, Marie Kvasničková jako Henrietta, Mirka Dvořáková v roli Athény i Eva Urbanová jako Fabie. Známý talent spolku Fikar Dalibor Votava potvrdil své kvality v roli Mortimera Crayla a výborně své postavy ztvárnili i všichni ostatní herci. Diváci jim poděkovali bouřlivým potleskem a starosta Nadějkova Zdeněk Černý je v duchu hry odměnil smutečním věncem a umělými květinami…“

(Milevské noviny, ročník XIV. Číslo 47, dne 24. listopadu 2004)

 

Velké oblibě se hra těšila i mezi samotnými herci, neboť každý tak mohl naplno popustit uzdu svým temným stránkám, aniž by byl pranýřován okolím.

Komedii „Do hrobky tanečním krokem“ jsme v následujících měsících sehráli ještě v Sepekově, opětovně v Nadějkově, Božejovicích, Chyškách, Činoherním klubu v Praze a v Trhových Svinech, kde jsme se poprvé účastnili přehlídky venkovských ochotnických souborů.

Derniéra se konala v červenci 2005 ve Veletínské salaši.


Osoby a obsazení:

Vernon Prewitt, uklizeč Pavel Dvořák / Petr Vach
Edna Honeywillová, služka Jitka Pincová / Monika Pincová
Mortimer Crayle, rodinný právník Dalibor Votava
Zoe Mapletonová, jeho sekretářka Marita Veselá / Pavla Kabíčková
Octavie Tombová Boženka Dvořáková
Henrietta Tombová Marie Kvasničková
Augustus Tomb Jaroslav Souček
Athéna Tombová Mirka Dvořáková
Larry Lewiss, herec Jakub Veselý / Jiří Benda
Fabie Tombová Eva Urbanová / Pavla Kvasničková

 

Druhý klaun: Pavel Vach

Inspicient: Jan Peterka

Scéna: J. Jiroutek, J. Souček, P. Dvořák st.

Výtvarník akad. malíř: Jan Souček

 

Režie: Jiří Jiroutek

 
TOPlist