24. 11. 2017

Nájemníci pana Swana

Nájemníci pana Swana

aneb Habaďůra.

 

Autor: Michael Cooney

Překlad: Rupert Dubský

 

Premiéra byla  17. listopadu 2017, druhá, s alternacemi, 8. listopadu. V sále hostince U Jandů v Nadějkově.

 

Osoby a obsazení:

(první alternace hrála 17. 11., druhá 18. 11. 2017)

 

Eric Swan majitel domu Hansee J. Charypar
Linda Swanová jeho manželka Hanka Martínková
Norman Bassett nájemník pana Swana Luky L. Vach
Mr. Jenkins kontrolor sociálního úřadu Jean J. Černý
Strýček George Swanův strýc Buggy P. Vach
Sally Chessingtonová pracovnice sociálního úřadu Maruška Kvasničková
Dr. Chapmanová poradkyně manželských vztahů Boženka Dvořáková
Mr. Forbright zřízenec pohřebního ústavu Jarda Souček
Mrs. Cowperová  šéfová  sociálního úřadu  Jitka Pincová st. a Jitka Pincová ml
Brenda Dixonová  Normanova snoubenka Adélka Martínková a Kačenka Kouklová


 

O hře:

 

Odehrává se v Anglii, v současnosti

Erik Swan přijde o zaměstnání, tají to před svou manželkou a rozhodne se pro malý podvod. Úřad soc. péče zasílá podporu v nezaměstnanosti jeho bývalému nájemníkovi Thompsonovi, který se ale odstěhoval do Kanady. Erik podporu přijímá jeho jménem. Je to však malý obnos, tak se rozhodne podvádět úřad soc. péče ve větším stylu a vymýšlí si různé druhy nemocí a problémů svých nájemníků. Ještě k tomu se svým strýčkem Georgem, který je zaměstnán v nemocnici jako poslíček, falšují recepty na různé zdravotní pomůcky pro ženy a tyto pak prodávají. Linda objeví Erikovo skladiště dámských zdravotních doplňků a začne se domnívat, že její muž je transvestita a pozve si na konzultace poradkyni manželských vztahů Dr. Chapmanovou.

Erik se rozhodne, že podvody na úřad soc. péče pomalu začne ukončovat a oznámí, že Norman Bassett zemřel a že již nemají na jeho jméno žádné peníze posílat.

V tom okamžiku přijde k Erikovi na kontrolu pan Jenkins, inspektor úřadu soc. péče a potká se tam i s Normanem Bassettem. Erik Normana přemluví, aby mu z této šlamastyky pomohl. V tom přichází strýček Georg, Erik od něj chce aby mu pomohli v různých přestrojeních zakrýt jeho podvody. Nastanou zamotané situace záměn jmen a převleků. Strýček Georg přichází k četným úrazům hlavy od otvíraných dveří a je chvílemi považován za mrtvého. Na závěr do děje vstoupí rázná šéfová úřadu soc. péče Mrs Cowperová.

 

Před prázdninami spolek sehrál hru naposled. Jako vždy ve veletínské salaši u Hospůdky za pecí. A také jako vždy, byla zimmma, takže i výborné kuřátko z pece jsme si nedali venku, ale vevnitř.

Hra byla tedy konečně zařazena „ad acta“ a všichni si oddechli. Jak by ne, hrála se celkem patnáctkrát u nás, v blízkém i vzdáleném okolí.

 

 

Pár záznamů z FIK diskuse po premiérách:

 

  • 21.11.2017 15:00:32Jarda: Gratulovat a děkovat musíme sami sobě, vždyť nám stačilo pouhých 16 zkoušek a generálka!!! A to je tato hra náročná nejen textově, ale také akční scény jsou náročné. Určitě to je tím, že všichni s chutí a radostí spolupracovali. Vždyť byla na zkouškách i sranda.
  • 21.11.2017 09:07:03Jitka st: Byl to skvělý víkend díky vám všem! Jardo musím se přiznat,že jsem nejdřív nevěřila,že to dokážem.Výsledek stojí za to a já se ti omlouvám. Nádhera,paráda,senzace díky moc
     
    20.11.2017 10:11:26strážce účtu: Připojuji se - byli jste úžasní!!! A co se týká platících diváků - při 1.premiéře 107 a při při druhé 138 (podle vybraných peněz - ale bylo to spíš cca 134 dospělých a 8 dětí). Ze vstupenek to přesně nepoznám, protože Milan chudák musel přepisovat připravené dětské ze 40 na 80 Kč pro dospělé. Vždycky dělám rezervních 30 vstupenek a ono to nestačilo! Zkrátka rekordních přibližně 250 diváků :). Chvála vám!
  • 19.11.2017 19:44:09Jarda: Moc a moc všem děkuji. Všichni na úspěchu máte svůj podíl. Každý něco doplnil nejen do textu, ale také do akčních scén. Naše spolupráce na inscenaci se vyplatila. Obě premiéry byly naprosto skvělé. Včera za mnou přišlo několik diváků s tím, že by bylo dobré "Habaďůru" v Nadějkově zahrát ještě jednou. Tak asi někdy na jaře, Pasta navrhl termín před přehlídkou v TrhSviních. Já souhlasím.
  • 17.11.2017 23:32:08Jirka Jiroutek: Milí Fikaři! Gratuluji k výborné inscenaci.
 
TOPlist